Niedziela - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie

Przejdź do treści
W najnowszym wydaniu "Niedzieli" z 19.06.2022 przeczytamy m.in.:


1. „Wiara po pandemii” (s.14) – Pandemia nie kończy się dla chrześcijan wraz z odwołaniem stanu epidemicznego. Nadzieja, że samo jego odwołanie przyniesie uwolnienie od wszystkich skutków działania koronawirusa, jest naiwna. Jeżeli spojrzeć na pandemię oczyma wiary, to nie da się uniknąć nawiązania do biblijnego schematu: „zagrożenie – wołanie o pomoc – Boże wybawienie”.

2. „Dziewięć pierwszych szans” (s.22) – Pierwsze piątki miesiąca znane są najczęściej od czasu Pierwszej Komunii św. W ten sposób uczyliśmy się m.in. systematyczności w praktykowaniu spowiedzi. Czy jednak dziś są one równie popularne jak dawniej? Kapłani podkreślają, że penitentów jest mniej niż kiedyś. Bywają parafie, w których w pierwszy piątek miesiąca do spowiedzi systematycznie przystępuje tylko garstka tych najbardziej świadomych wiernych. Są jednak takie rejony Polski, gdzie wciąż w ten dzień do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. Co zatem zrobić: odpuścić sobie tę praktykę jako niemodną czy może jednak propagować i wskazywać aktualność przesłania pierwszych piątków?

3. „Na krakowskiej Skałce” (s.26) – Od 550 lat tym niezwykłym miejscem na mapie Krakowa opiekują się ojcowie i bracie z Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Paulini troszczą się o to miejsce, związane z męczeńską śmiercią św. Stanisława Biskupa i Męczennika, z wielkim oddaniem. Byli świadkami zrywów i dramatu wojen, powstań narodowych, prześladowań zaborców, hitlerowców i komunistów.

4. „Modlitewnik w smartfonie?” (s.40) – Smartfon to już nie tylko gadżet, to nieodzowny kompan życia większości Polaków. Czy świecący ekran, noszony w kieszeni lub torebce, może być pomocnikiem na drodze wiary? Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu przedmiotem, który większość z nas wszędzie nosiła ze sobą, był portfel z pieniędzmi i zdjęciem ukochanej osoby, dziś jest nim właśnie smartfon, w którym możemy pomieścić galerię zdjęć całej rodziny, karty kredytowe czy nawet elektroniczny dowód osobisty.
Wróć do spisu treści