Niedziela - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie

W NAJNOWSZYM WYDANIU NIEDZIELI Z 13.11.2022
PRZECZYTAMY M.IN.:

1. „Obronić papieża” (s.8) – Karol Wojtyła wiele razy wkraczał na kolejne pola bitewne tej samej wojny. Jest to wojna duchowa. Jeśli jest atakowany (a ataki te od kanonizacji się nasilają) to znaczy, że jest wciąż niebezpiecznym przeciwnikiem.

2.  „Nie zabijajw czasach wojny (s.18) – Jeszcze do niedawna pojęcie wojny wydawało się nam mgliste i odległe, dotyczyło raczej historycznych wydarzeń. Niestety, od 24 lutego słowo „wojna” nabrało dramatycznie realnych kształtów. Czy wobec tego V przykazanie Dekalogu ma teraz mniejszą wartość? - pyta czytelnik.

3. „Zapach Kościoła” (s.20) – Przy ocenie tego, czy dana wspólnota jest katolicka czy nie, albo czy zmierza w dobrym czy w złym kierunku, chodzi w istocie o bardzo prostą rzecz: o wierność Kościołowi. Opublikowany niedawno dokument, przygotowany przez Komisję Nauki Wiary KEP, zatytułowany „Kryteria eklezjalności  wspólnot katolickich”, wskazuje, co to konkretnie oznacza.

4. „Obalamy mity energetyczne” (s.40) – Wokół zagadnień związanych z elektrycznością i korzystaniem z energii narosło wiele mitów, które nieświadomie powtarzamy. Już starożytni Grecy, pocierając bursztyn o futro, wytwarzali ładunki elektrostatyczne, tworząc zarazem pierwszy z mitów energetycznych, który przez wieki był powtarzany: że bursztyn jest pewną formą życia, ponieważ przyciąga drobne obiekty, a ruch dla starożytnych był symptomem życia. Coś, co dla nas brzmi absurdalnie, dla osób żyjących  w czasach Platona i Arystotelesa było niepodważalnym faktem. Czy współcześnie również nie podlegamy podobnym złudzeniom związanym z energią elektryczną?

Cotygodniowy dodatek do tygodnika "Niedziela" - BLIŻEJ ŻYCIA z WIARĄ