Archiwum - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie

ODPUST MATKI BOŻEJ - DOŻYNKI MIEJSKIE
  W pierwszą niedzielę września przeżywaliśmy doroczny odpust ku czci Matki Bożej Sokalskiej, w który już od kilku lat wpisuje się tradycja Dożynek Miejskich organizowanych przez Panią Burmistrz Miasta Hrubieszowa Martę Majewską oraz  Gospodarzy (Prezesów) Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu miasta. Do celebracji zwyczaju dożynkowego dołączył w tym roku także wieniec utkany z kłosów zbóż, ofiarowany przez Sołectwo Sławęcin. Tradycyjnie, już po raz dwudziesty przybyła Piesza Pielgrzymka z Gozdowa i Podhorzec z Księdzem Proboszczem Michałem Grelą. Mszy Świętej Dożynkowej przewodniczył i Słowo Boże głosił o. Andrzej Szczypta OFM - Misjonarz Słowa Bożego, który w przyszłym - jubileuszowym roku 20 lecia obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej w Hrubieszowie przeprowadzi w sanktuarium Misje Święte. W kazaniu odpustowym o. Andrzej wspomniał rzesze mieszkańców naszego miasta, którzy w pamiętnym roku 2002 wyszli na ulice i opłotki witać Sokalską Panią  na Jej nowym miejscu królowania, i zadał pytanie "co z tych rzesz wiernych pozostało dzisiaj, czy pomnożyliśmy ten skarb dany nam w sokalskim znaku Maryi?" Msza święta zakończyła się procesją z Najświętszym Sakramentem w asyście druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej mającej swoją siedzibę w pobliżu sanktuarium. Strażacy wspierali także służby medyczne, które w stojącym na placu kościelnym ambulansie umożliwiały wszystkim chętnym przyjęcie szczepionki przeciw panującej pandemii. Szczególnym walorem uroczystości dożynkowej był występ artystów z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej pod kierownictwem Pani Grażyny Temporowicz, z repertuarem pieśni ojczystej i naszej hrubieszowskiej, ukazujący niepowtarzalny charakter  nawszej małej Ojczyzny, naszego Hrubieszowa - "Miasta z klimatem".
  Dziękuję z serca wszystkim obecnym na uroczystości odpustowej i wyrażam wielką wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się swoją pracą, wiedzą i zdolnościami do takiego właśnie uczczenia Matki Bożej Pocieszenia. Maryjo otocz płaszczem Twej opieki nasze Miasto, całą naszą Ziemię - przez Niepokalane Serce Twoje... Amen.
o.Wiktoryn Krysa - kustosz

fot. T.B.Marchlewscy