l2 - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie

GRÓB PAŃSKI
Panorama Grobu Pańskiego w sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej Ojców Bernardynów w Hrubieszowie została namalowana przez Leonida Kaczkowskiego, z Połonnego (Ukraina) -  absolwenta lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który jest także autorem panoramy do bożonarodzeniowej szopki w naszym kościele. Artysta wykonał dzieło w 2003r. Na płótnie o wymiarach 6x6 m. Malowanie rozpoczął w drugiej połowie lutego. Praca trwała półtora miesiąca. Malowidło przedstawia sceny ewangeliczne związane z Męką i śmiercią Jezusa Chrystusa na tle panoramy Jerozolimy i Golgoty i jest kopią panoramy namalowanej dla kościoła Bernardynów we Lwowie na początku XX w. Przez Tadeusza Popiela, ucznia Jana Matejki. Oryginalne płótno aktualnie jest przechowywane w kościele Bernardynów w Krakowie (zob. galeria). W burzowej scenerii rozświetlonej błyskawicami pojawiają się tłumnie postacie potępionych i zbawionych. W centrum obrazu widzimy Maryję ze św. Janem oraz setnika oddającego chwałę Bogu. W geście rozpaczy trzyma się za głowę pędzący na oślep w kierunku piekła Judasz (z prawej strony) do którego właśnie dociera świadomość okropnej zdrady... W oddali widać trzy krzyże i świątynię jerozolimską z rozdartą zasłoną w momencie śmierci Zbawiciela. Poniżej grota i otwarty Grób z leżącym Chrystusem... Całość panoramy uzupełnia scenografia z przestrzennymi formami olbrzymich głazów, sugerujących przepastną grotę.